fbpx
Blog

Blog

Czy warto jest robić gap year i jak go spędzić?

Wielu z Was zastanawia się czy warto jest brać „gap year” i co robić przesz ten rok? Nie ma poprawnej odpowiedzi na to pytanie, to zależy od każdego indywidualnie jak chce wykorzystać ten rok. Dlatego, może zacznijmy od tego czym jest gap year i jakie ma on korzyści dla studenta, który kończy liceum i zastanawia się nad przerwą?

CO TO JEST GAP YEAR?

Gap Year to roczna przerwa od nauki, którą niektórzy nazywają to najdłuższymi wakacjami dla studenta, lecz nie każdy wykorzystuje go na aż na tak długie wakacje. Są dwa rodzaje rocznej przerwy: przed studiami, czyli tuż po ukończeniu liceum lub w trakcie studiów. Gap Year jest jeszcze słabo znany w Polsce i wśród polskich studentów, natomiast za granicą jest on bardziej popularny między innymi z tego powodu, że sama idea gap year wywodzi się właśnie z Wielkiej Brytanii.


CZAS NA PRZEMYŚLENIA

Mimo to, że w Polsce nie jest on jeszcze tak popularny, to wielu studentów już zastanawia się czy warto jest robić sobie tą długą przerwę i jak ją wykorzystać pozytywnie. Jest to bardzo fajna możliwość dla studentów, którzy nie do końca wiedzą co chcą robić w przyszłości lub obawiają się co ich czeka na pierwszym roku studiów czy w ogóle dadzą sobie radę. Sama matura jest już na bardzo wysokim poziomie i bardzo dużym wyzwaniem dla studentów, a co dopiero studia i praca licencjacka.

Wybierając się na gap year trzeba zastanowić się na co chce przeznaczyć ten czas, co tak naprawdę chce się robić przez ten rok, lub to niekoniecznie musi to być cały rok, to mogą to być 2-3 miesiące lub 6-7. Gap year jest dobrą opcją, ponieważ daje on różne możliwości i korzyści dla studenta. Wielu z Was myśli o podróżowaniu bądź poznawaniu różnych kultur i ludzi, których do tej pory nie mieliście okazji poznawać.

MOŻLIWOŚĆ PODRÓŻOWANIA ALE TEŻ I STAŻY!

Gap Year może być właśnie tą możliwością. Roczna przerwa nie musi polegać tylko i wyłącznie na podróżowaniu i poznawaniu innych krajów. Można połączyć przyjemne z pożytecznym i na przykład wziąć udział w kilkutygodniowych lub kilkumiesięcznych projektach, praktykach bądź wolontariatach. Opcji jest mnóstwo np.: podciągnięcie się w nauce (poprawa matury, zdanie egzaminów na studia czy certyfikatów językowych), podjęcie pracy w Polsce lub za granicą (bardzo popularnym jest Au Pair w Stanach lub praca w Londynie), podszkolenie i oswojenie się z językiem angielskim, dokonaniu odpowiedniego wyboru studiów i kierunku, który będzie przyszłościowy lub tak jak powyżej poświęcić ten czas na podróżowanie i poznawanie nowych ludzi i kultur. Możliwości jest mnóstwo, z pewnością każdy z Was znajdzie coś dla siebie, a dzięki każdemu z tych wyborów będziecie mogli wpisać nowe umiejętności i doświadczenia do swojego CV.

DECYZJA NALEŻY DO WAS!

Wielu myśli natomiast, że gap year to strata czasu, że ten czas można poświęcić na wymarzonej uczelni i zacząć już wcześnie swoje spełnienie marzeń. Niektórzy mówią, że niepotrzebny jest rok przerwy na jakiekolwiek decyzje o studiowaniu, argumentując, że albo ktoś chce studiować albo nie. Moim zdaniem każdy ma prawo wyboru i zadecydowanie czy ten rok przerwy jest naprawdę korzystny czy jednak stratą czasu. Na tyle na ile każdy indywidulanie się czuje, każda decyzja będzie dobra! Czasem jeśli np. Wasze sprawy rodzinne Wam w tym nie pozwalają, to wcale nie przekreśla to waszych szans na studia. Wtedy najlepszą decyzją nie jest poddanie się, tylko pójście na Gap Year, aby uzyskać większe umiejętności i doświadczenia. Jeszcze rok przerwy nikomu nie zaszkodził ani nie odebrał praw do rozpoczęcia nauki rok później i kształcenia się.

Myślisz o studiach w Wielkiej Brytanii lub Holandii? Masz pytania?

Napisz do nas korzystając z poniższego formularza lub bezpośrednio na nasz adres e-mail: info@globedu.pl lub zadzwoń do nas na: 795 045 573

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i przygotujemy Ci indywidualny plan aplikacji na studia w UK lub studia w Holandii!
Z naszą bezpłatną pomocą nie ma przed Tobą rzeczy niemożliwych!


Masz pytania?

Napisz do nas korzystając z poniższego formularza lub bezpośrednio na nasz adres e-mail: info@globedu.pl

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i przygotujemy Ci indywidualny plan aplikacji na studia w UK lub studia w Holandii!
Z naszą bezpłatną pomocą nie ma przed Tobą rzeczy niemożliwych!